Tretji Zeleni zajtrk in delavnica
Odpadke spreminjamo v (reciklirano ogljično) gorivo
Center inovativnega podjetništva - NLB Trg republike 2, Ljubljana

Slovenija lahko Evropski uniji in svetu ponudi učinkovito, okolju prijazno upravljanje z odpadki in hkrati izpolnjuje cilje uporabe obnovljivih virov. Zadajmo si konkreten izziv: Doseganje ciljev na področju obnovljive energije bomo izpolnjevali s predelavo odpadkov. Prenovljene EU direktive iz svežnja »Clean Energy for all Europeans« to omogočajo. Jih (z)more Slovenija implementirati prva in svetu pokazati?
Današnja zakonodaja predpisuje vse od nabora vhodnih materialov do postopkov in tehnologij. Se zavedamo ovir, prednosti in omejitev, ki jih ima Slovenija na tem področju? Smo sposobni oblikovati enotne kriterije, ki jih naj izpolnjujejo tehnologije, ne da bi našteli vsako izmed njih in bomo hkrati vseeno prepričani, da so vsi okoljski, ekonomski in tehnološki cilji doseženi? Kakšen način bo omogočal stalno izboljševanje, bo prilagodljiv brez potrebne vsakokratne spremembe podzakonskih aktov? Kako povezati različne vidike v sistem kazalnikov in ukrepov, jih upoštevati pri spodbujanju investicij in prilagoditvi zakonodaje različnih resorjev? Kako oblikovati program, ki bi pospešili razvoj in uporabo novih tehnologij? Namen dogodka je: • Povezovati različne akterje, ki lahko pozitivno vplivajo na sprejem takšne okoljske zakonodaje, da bo omogočeno doseganje ciljev rabe obnovljivih virov energije in upravljanja z odpadki, ob najnižjih možnih stroških, okoljsko najbolj sprejemljivo in tehnološko učinkovito. • Izpostaviti determiniranost zakonodaje, ki nehote postavlja prepreke za uveljavljanje novih tehnologij • Spodbuditi k nastajanju novih tehnologij, prepoznavnosti in vidnosti ter omogočanju njihove komercializacije • Konstruktivna razprava o sedanjem in ciljnem stanju ter ključnih faktorjih, da bo pot med njima uspešna.
Vabljeni: člani CER, vodstveni kadri energetskih podjetij in podjetij za upravljanje z odpadki, predstavniki akademsko raziskovalne sfere, predstavniki gospodarskih združenj, predstavniki občin - župani in direktorji občinskih uprav, zainteresirana javnost, predstavniki medijev. Prijave so odprte do zapolnitve mest.
Prehod v brezogljično družbo zahteva medsektorsko povezovanje na zakonodajni, korporacijski in podjetniški ravni. Za doseganje ciljev iz Energetsko podnebne strategije EU, dokončanje Energetsko podnebnega načrta Slovenije, njegovo manifestacijo v Podnebni poti 2050 bo potrebno še trdneje povezati izhodišča, izzive, cilje, rešitve različnih iniciativ, delovnih teles in pobud, ki bodo skladne z naravnimi in gospodarskimi danostmi Slovenije. Upoštevanje slednjega v Evropski Uniji ni nič novega. Podnebna in energetska zakonodaja posameznih članic upoštevata specifike lastne države.
|