CER je po posvetu v Državnem svetu, ki je potekal 13. novembra, pripravil zaključke in priporočila za NEPN. Ti so bili posredovani na Državni svet, Ministrstvo za okolje, prostor in energijo ter Konzorcij.
Zaključki posveta so bili razdeljeni na splošna priporočila, promet, zgradbe in krožno gospodarstvo. Med splošnimi priporočili so glavni predlogi bili povečati vključenost strokovnjakov iz gospodarstva pri oblikovanju in spremljanju izvajanja strateških dokumentov za zeleni prehod, vzpostaviti dolgoročno in predvidljivo politiko spodbud, pospešiti sprejemanje zakonodajnih in nefinančnih ukrepov in povečati fokus na skupinskih rešitvah pri dobavi energentov (daljinski sistemi ogrevanja).
Na konkretnejših
ukrepih prometa, so člani pozvali k konkretnejšim ciljem za elektrifikacijo osebnega motornega prometa po posameznih letih, spodbude za izgradnjo polnilnic ob poslovnih objektih, spodbude dinamičnih prevozov in sopotništva. Poleg tega so predlogi zajemali nadgradnjo regijskih strateških dokumentov prostorkega in prometnega načrtovanja, spodbujanje trajnostnih mobilnostnih načrtov za podjetja in ustanove in uskladitev sektorja cestnih prevoznikov z drugimi deležniki.
Priporočila
na področju zgradb pozivajo odločevalce k postavitvi energetske učinkovitosti na prvo mesto, ki ji sledijo ukrepu za obnovljive vire energije. Člani si želijo konkretnejših opredelitev instrumentov za dosego ciljev NEPN, pregled finančnih mehanizmov, iskanje novih motivacijskih mehanizmov za pospešitev izvajanja ukrepov innazadnje dodatne ali višje spodbude za celovite ukrepe prenove stavb.
Pri predlogih, ki so naslavljali
krožno gospodarstvo, v gospodarstvu želijo uvesti predvsem učinkovite finančne spodbude za proizvodnjo, usmerjene v zmanjševanje emisij toplogrednih plinov, med katerimi je ena najpomembnejših recikliranje, in uvesti finančne spodbude za izdelavo recikliranih materialov, saj so zaradi nekonkurenčnih cen energentov in strogih zakonodajnih zahtev v Evropi sicer dražji od istih, narejenih iz fosilnih goriv, ki so glavni vir onesnaževanja in segrevanja okolja.
Zaključke posveta v Državnem svetu bo 4. decembra 2023 obravnavala pristojna Komisija Državnega sveta za lokalno samoupravo in regionalni razvoj, 6. decembra 2023 pa še Državni svet. Naknadno bo na sejo komisije poslan še predlog poročila komisije z zaključki posveta, kar bo osnova za izvedbo seje v državnem svetu, na katero bo vabljen tudi CER. Končno sprejetje NEPN-a mora biti izvedeno leta 2024, zagotavljal pa bo vrsto ukrepov za doseganje ciljev razogljičenja do leta 2030.
Govor v Državnem svetu - Ana Struna Bregar