5. marca 2025 je potekal Zbor članov CER Partnerstvo za trajnostno gospodarstvo. Člani so skozi anonimno anketo in delavnico oblikovali ključne usmeritve za nadaljnje delovanje CER ter izpostavili izzive trajnostnega prehoda v gospodarstvu.
Podjetja pri prehodu v trajnostno poslovanje potrebujejo podporo na štirih ključnih področjih: okoljske teme, družbena odgovornost, povezovanje partnerjev ter vključevanje vodstev v strateške trajnostne odločitve. Čeprav vedno bolj prepoznavajo trajnost kot konkurenčno prednost, se soočajo z izzivi pri njenem uresničevanju, zato so nujni strateško načrtovanje, jasna predstavitev koristi trajnosti ter spodbude za vodstva, ki bodo trajnost postavila v središče poslovnega razvoja.
Ključni izzivi in rešitve za trajnostno poslovanje podjetij:
- Okoljski vidik: Podjetja se osredotočajo na zmanjševanje ogljičnega odtisa, skladnost z okoljsko zakonodajo, učinkovito ravnanje z odpadki in prehod na krožno gospodarstvo. Prav tako je pomembno spodbujanje uporabe obnovljivih virov energije in trajnostne mobilnosti.
- Družbeni vidik: Poudarek je na vključevanju zaposlenih in skupnosti v trajnostne projekte, etičnem poslovanju, zagotavljanju zdravja in dobrega počutja zaposlenih ter usposabljanju mladih za poklice prihodnosti, povezane s trajnostnim razvojem.
- Povezovanje in izmenjava znanja: Ključno vlogo igrajo sodelovanje med podjetji, strankami in odločevalci, mreženje ter dostop do strokovnih smernic, financiranja in primerov dobrih praks, ki omogočajo hitrejši razvoj trajnostnih rešitev.
- Trajnost kot strateška usmeritev: Trajnost ne sme biti le dodatek, temveč integralni del poslovne strategije, ki prinaša inovacije, skladnost z zakonodajo in boljše financiranje. Dolgoročne spremembe so možne le s kulturo, ki spodbuja trajnostne inovacije in eksperimentiranje s trajnostnimi rešitvami. Povezovanje s strateškimi partnerji in vključevanje trajnostnih praks v vodenje podjetij sta bistvena elementa za uspeh. Ključno je nagrajevanje in motiviranje vodstev ter vseh zaposlenih za sprejemanje trajnostnih odločitev.
Tekom delavnice je bilo oblikovanih devet ključnih predlogov za ukrepanje (težave podjetij glede poročanja o trajnostnosti; problemi učinkov določanja (okoljskih) ciljev ter parcialnih ukrepov; potencial za aktivno sooblikovanje ugodnega okolja za razvoj trajnostnih rešitev ter trajnostnega poslovanja - aktiven dialog z odločevalci; potencial v krožnem gospodarstvu; spodbujanje zelenega javnega naročanja; spodbujanje inovacij; zagotavljanje zdravja, zadovoljstva in učinkovitosti zaposlenih, zagotavljanje ustrezne delovne sile; pomen sodelovanja med partnerji).
Določene predloge CER že izvaja in smo na Zboru članov dobili potrditev, da jih dodatno okrepimo.
Na novo pa bomo oblikovali fokusne skupine, ki bodo obravnavale naslednja področja:
- Trajnostno poročanje (Zakaj je ESG poročanje smisleno, zakaj so podatki pomebni, kako lahko z ESG podatki podjetja spodbudijo uvajanje sprememb v poslovanje ter obvladovanje tveganj in priložnosti).
- Zeleno javno naročanje (Celovita načela zelenega naročanja, smiselno izvajanje trajnostnih ukrepov za sektor/industrijo/podjetje).
- Krožno gospodarstvo (Snovna učinkovitost, odprto inoviranje, novi produkti in storitve, smernice za krožno poslovanje).
Zbor članov je še enkrat potrdil, da je povezovanje gospodarstva ključno za ustvarjanje ugodnega okolja za trajnostni razvoj. CER bo na podlagi zbranih pobud v prihodnje še intenzivneje deloval pri oblikovanju podpornih mehanizmov, aktivnem zagovorništvu trajnostnega poslovanja ter bo krepil sodelovanje med podjetji in odločevalci.