Ljudje so ključni element vsakega podjetja – brez njih podjetja ne morejo obstajati. Kultura poslovanja, produktivnost in dolgoročna uspešnost organizacije so neposredno odvisne od zaposlenih, dobaviteljev, strank in širše skupnosti. Zato je trajnostno poslovanje z družbenega vidika osredotočeno na odgovorno ravnanje s svojimi zaposlenimi, poslovnimi partnerji in vplivi na družbo.
Mednarodne smernice in regulativni okvir v Sloveniji
Poleg mednarodnih smernic, je v Sloveniji področje pravic zaposlenih obsežno regulirano z delovno zakonodajo, ki med ostalim vključuje pravice do poštenega plačila, varnih delovnih razmer in enakopravne obravnave. Poleg tega obstajajo posebni zakoni za zaščito pravic potrošnikov in širšo družbeno odgovornost podjetij, ki zajema tudi odnose s skupnostjo, okoljsko odgovornost in etično poslovanje.
Zakaj je pomembno odgovorno ravnanje z ljudmi v podjetjih?
Podjetja, ki ustrezno ravnajo z zaposlenimi in širšo družbo, uživajo boljši ugled, večjo produktivnost in lažji dostop do investicij. Sprejem politik, ciljev in ukrepov , ki spoštujejo človekove pravice, vključujejo socialni dialog in zagotavljajo dobre pogoje za delo ter počutje zaposlenih, prinaša dolgoročne koristi za vse deležnike.
Slaba delovna kultura, ki izhaja iz neustreznega ravnanja z zaposlenimi, pogosto vodi v zmanjšano produktivnost in višjo fluktuacijo kadra, kar dodatno povečuje stroške poslovanja. Poleg tega se povečuje tveganje socialnih konfliktov ter pritiska s strani regulatorjev in nevladnih organizacij, kar lahko privede do dodatnih omejitev in strožjih nadzorov.
Zato je za podjetja ključno, da vzpostavijo jasne politike na področju človekovih pravic in družbene odgovornosti ter jih dosledno udejanjajo v svojem poslovanju. S tem ne le zmanjšajo tveganja, temveč tudi ustvarijo stabilno, vključujočo in etično poslovno okolje, ki podpira dolgoročni uspeh.
Komu je dogodek namenjen?
Dogodek je namenjen članom CER - vodstvom podjetij, kadrovskim strokovnjakom, CSR in ESG menedžerjem, zaposlenim, poslovnim partnerjem, dobaviteljem ter investitorjem, ki želijo bolje razumeti družbeni vidik trajnostnega poslovanja in njegove vplive na uspešnost podjetja.