5. junija 2025 je v navdihujočem okolju Haloz – na Gradu Borl in Domačiji Brodnjak – Familija Estate – potekalo Letno srečanje članov CER – Partnerstva za trajnostno gospodarstvo.
Dogodek je bil več kot srečanje – bil je trenutek, ko smo lahko stopili iz vsakdanjega ritma, prisluhnili drug drugemu in začutili, kaj nas povezuje.
Letno srečanje članov CER je tudi letos izpolnilo svoj namen: biti prostor povezovanja, navdiha in poglobljenega razmisleka o tem, kako skupaj gradimo odgovorno, vključujoče in trajnostno gospodarstvo.
Osrednja tema srečanja je bila družbena odgovornost in oblikovanje trajnostne kulture v podjetjih – področje, ki v času hitrih sprememb in negotovosti postaja ključno za dolgoročno uspešnost organizacij.
V iskanju odgovorov na izzive sodobnega voditeljstva so udeleženci prisluhnili trem izjemnim sogovorcem:
- Marku Lukiću, direktorju podjetja Lumar IG, prejemniku priznanj Manager leta in Trajnostni lider 2024,
- Blažki Brodnjak, mladi vinarki iz Haloz,
- ter Moniki Klinc, direktorici Javnega zavoda Belana Cirkulane.
Njihove zgodbe so jasno pokazale, da je družbena odgovornost več kot le
strateška odločitev – je
način razmišljanja,
vodenja in
sodelovanja, ki
ustvarja dolgoročne učinke za skupnost,
okolje in
prihodnje generacije.
Marko Lukić je v svoji izjavi poudaril pomen decentralizacije in sistemske podpore trajnostnemu razvoju po vsej Sloveniji: »Včerajšnje srečanje CER je znova potrdilo, da gre za odlično platformo za izmenjavo pogledov in idej. Strinjali smo se, da je za uravnotežen razvoj Slovenije nujna decentralizacija, saj le ta lahko zmanjša okoljske obremenitve, predvsem na področju prometa, hkrati pa pripomore k vzdržnim cenam nepremičnin. Slovenija ima namreč velik potencial za trajnostni razvoj po vsej državi. Podeželska območja in manjša mesta ponujajo nižje cene zemljišč ter visoko kakovost bivanja, kar predstavlja konkurenčno prednost, ki je še premalo izkoriščena. V podjetjih, ki razmišljajo dolgoročno, je družbena odgovornost sestavni del poslovne kulture in vir inovacij. A pot do resnično trajnostnega preboja ne more temeljiti le na podjetjih. Ključno vlogo ima tudi država, ki z usmerjenimi spodbudami, razumevanjem regijskih posebnosti in podporo dolgoročnim projektom lahko oblikuje okolje, kjer trajnost postane temelj konkurenčnosti in skupne blaginje.«
Dogodek je bil tudi priložnost za izmenjavo dobrih praks in povezovanje članov CER, ki v skupni viziji prihodnosti prepoznavajo moč sodelovanja, vrednot in trajnostnega vodenja.
Navdušenje nad lokacijo in vsebino dogodka je izrazil tudi Tomaž Zaviršek iz Perutnine Ptuj:
»
Navdušila me je odločitev, da se uradni del dogodka izvede na prostem, v avtentičnem okolju gradu Borl, kjer smo že z uvodno predstavitvijo zgodovine prostora začutili pomen lokalne dediščine. V razpravi me je še posebej pritegnil primer dobre prakse lokalnih podjetnikov, ki so prepoznali, da s sodelovanjem lahko učinkoviteje razvijajo trajnostni turizem. Namesto tekmovalnosti so izbrali povezovanje, kar je ključno za večjo prepoznavnost regije in ustvarjanje dolgoročnih sinergij. Takšen pristop potrjuje, da je trajnost predvsem proces sodelovanja, skupnega učenja in strateškega povezovanja.«Dodano težo trajnostni razsežnosti dogodka je poudarila tudi
Jasmina Šetinc Šebek iz
OTP Banke, ki je izpostavila pomen raznolikosti perspektiv in regijske vključenosti:
»Iskrena hvala organizatorjem za odlično zasnovano in srčno izvedeno letno srečanje članov CER. Dogodek je znova pokazal, kako dragoceno je, da se na enem mestu srečamo člani iz različnih panog – prav raznolikost pogledov, izkušenj in idej nas spodbuja k svežim razmislekom in inovativnim pristopom pri oblikovanju lastnih trajnostnih praks. Edinstveno okolje Haloz, s svojo naravno lepoto in avtentičnostjo, je dogodku dodalo poseben pečat. Dogodek je pokazal tudi kako pomembno je, da se tovrstna srečanja odvijajo v vseh regijah Slovenije, saj se prav z vključevanjem različnih okolij in skupnosti krepi občutek povezanosti in celovitosti pri uresničevanju trajnostnih ciljev. Čudovita narava nas je še močneje povezala in nas spodbudila k razmisleku o tem, kako družbena odgovornost presega zgolj poslovni okvir ter vključuje tudi skrb za širšo skupnost in okolje – z jasnim ciljem prispevati k trajnostnemu razvoju. Na še več takšnih dogodkov v prihodnje!«Pristno doživetje dogodka in vzdušja med udeleženci je slikovito povzel tudi Marjan Volpe iz podjetja Sico: »Včeraj sem se skupaj s sodelavcem iz podjetja ROBUST udeležil srečanja CER v Halozah. Sončen in topel dan nebi mogel biti boljši. Srečali smo se stari prijatelji in iskriva družba ljudi, ki jih vodi poslanstvo o boljši prihodnji družbi. Za začetek smo v novi vinski kleti FAMILIA spoznali nadobudno mlado enologinjo, ki z neverjetno energijo in znanjem začenja pot do postavitve družinske vinske kleti svetovni zemljevid. Nadaljevanje je bilo še večje presenečenje, saj smo obiskali grad Borl, ki se je iz grdega račka v lanskem letu prelevil v veličastnega belega laboda. Fascinantna kulisa je bila odlična motivacija za sproščeno druženje in razpravo. Pohvale CER, organizatorjem in udeležencem za popoln dan.«
Svetovni dan okolja smo tako v CER obeležili skupaj z vsemi, ki verjamemo v
moč skupnosti,
sodelovanja in
trajnostnega voditeljstva. Slišali smo zgodbe, ki so nastajale počasi – med trtami, v podjetjih, v delavnicah in za debelimi zidovi Gradu Borl.