Evropska platforma za strateške tehnologije (STEP) je z vzpostavitvijo kontaktne točke v Sloveniji storila pomemben korak k pospeševanju vlaganj v strateške tehnologije. Namen platforme je podpora evropskim industrijam pri preboju na treh ključnih področjih:
- Čiste, brezogljične in z viri učinkovite tehnologije (»cleantech«):
vključujejo uporabo obnovljivih virov energije, napredne sisteme za shranjevanje energije in krožno gospodarstvo, ki so ključni za zeleni prehod.
- Digitalne tehnologije in globokotehnološke inovacije (»digital tech« in »deeptech«):
te vključujejo napredne tehnologije, kot so umetna inteligenca, kvantno računalništvo, robotika in novi materiali.
- Biotehnologije (»biotech«): omogočajo revolucionarne spremembe na področjih medicine, kmetijstva in industrije, kot so razvoj personalizirane medicine, povečanje kmetijske produktivnosti in industrijske biološke alternative.
Slovenija, že zdaj pomemben igralec na področju tehnološkega razvoja, ima priložnost, da s pomočjo platforme STEP okrepi svojo vlogo v evropskem prostoru.
Kontaktna točka v Sloveniji: »STEP Slovenija«
S 1. decembrom 2024 je Javni sklad Republike Slovenije za podjetništvo (Slovenski podjetniški sklad – SPS) prevzel vlogo nacionalne kontaktne točke za STEP. V ta namen je bila ustanovljena posebna projektna enota »STEP Slovenija«, ki deluje kot osrednje informacijsko stičišče za podjetja in raziskovalne organizacije.
Direktorica SPS, mag. Maja Tomanič Vidovič, je ob vzpostavitvi izpostavila: »Osredotočamo se na prepoznavanje primernih projektov in spodbujanje podjetij k prijavam na nacionalne in evropske razpise. Spletna stran
www.stepslovenija.si ponuja informacije o platformi, vključno z vprašalnikom za preverjanje interesa in skladnosti projektov s cilji STEP.«
Sredstva in spodbude za slovenska podjetja
Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport načrtuje podporo ambicioznim projektom preko ukrepov v okviru evropske kohezijske politike 2021–2027. Za STEP ukrepe naj bi bilo na voljo 80 milijonov EUR iz Evropskega sklada za regionalni razvoj.
Poleg tega so podjetjem na voljo sredstva iz naslednjih centraliziranih evropskih programov:
Obzorje Evropa
Inovacijski sklad
Digitalna Evropa
Evropski obrambni sklad
EU4Health
Za projekte, ki bodo prejeli pozitivno oceno v teh programih, bo dodeljen »pečat suverenosti«. Ministrstvo načrtuje tudi vavčerje za podporo malim in srednje velikim podjetjem pri prijavi na program Obzorje Evropa.
Priložnost za podjetja
Platforma STEP omogoča slovenskim podjetjem in raziskovalnim organizacijam dostop do evropskih sredstev, podpore in povezovanja v strateških tehnologijah prihodnosti. Z okrepljenim projektnim pristopom ima Slovenija priložnost, da postane ena vodilnih držav pri doseganju ciljev STEP.
Podjetja, ki želijo sodelovati, lahko več informacij pridobijo na spletni strani
www.stepslovenija.si.