Slovenija na 12 mestu po indeksu konkurenčne trajnosti




29 / 01 / 2025
Cambridge Institute for Sustainability Leadership (CISL) je objavil Indeks konkurenčne trajnosti 2024: Oblikovanje novega modela evropske konkurenčnosti „onkraj Draghija“

Kaj je konkurenčna trajnost?

Konkurenčna trajnost je inovativen in napredno usmerjen koncept, ki temelji na evropskem socialno-tržnem gospodarskem modelu, ki je od leta 2020 osrednje načelo letne strategije trajnostne rasti Evropske komisije.

Zagotavlja celovit pristop EU k trajnostnemu razvoju in povezanih politik s ciljem obravnave večplastnih, nujnih in prepletenih kriz, s katerimi se sooča Evropa.

VENDAR

Tako kot konkurenčnost tudi konkurenčna trajnost še nima enotne definicije niti integriranih meril uspešnosti, ki bi temeljila na najnovejših strokovnih ekonomskih in političnih analizah, aktualnih podatkih in drugih kazalnikih. To predstavlja hkrati izziv in priložnost, da konkurenčnost na novo opredelimo v kontekstu prehoda v trajnostno gospodarstvo ter razvijemo ustrezne metode za njeno merjenje.

Po Draghijevem poročilu in političnih prioritetah predsednice Komisije, vključno s Paktom za čisto industrijo ter nalogo izvršne podpredsednice Terese Ribera za "čist, pravičen in konkurenčen prehod", koncept konkurenčne trajnosti ponuja pravi "kompas konkurenčnosti", ki lahko vključuje vse ključne strateške vidike za prihodnost EU.

Konkurenčna trajnost je sposobnost gospodarstva, njegovih podjetij in industrijskih ekosistemov, da v primerjavi z mednarodnimi konkurenti izstopajo v konkurenčnem prehodu v trajnostni gospodarski model z vlaganjem v ciljno usmerjene inovacije.

Generalne ugotovitve o konkurečni trajnosti EU držav
✓ Splošna uspešnost nekoliko slabša kot v letu 2022
✓ Prvih pet mest ostaja nespremenjenih, pri čemer vodijo nordijske države
✓ 10 držav članic dosega višjo skupno konkurenčno trajnost kot v letu 2022
✓ 16 držav članic dosega slabše rezultate kot v letu 2022

Področne ugotovitve
✓ Uspešnost EU-27 se je izboljšala na področjih okolja (ENVI) in upravljanja (GOV), medtem ko se je poslabšala na področjih gospodarstva (ECO) in družbe (SOC).
✓ Povprečna uspešnost je višja pri družbi (SOC) in upravljanju (GOV) kot pri gospodarstvu (ECO) in okolju (ENVI).
✓ Okolje (ENVI) je edina dimenzija brez "zaostajajočih" držav.
✓ Uspešnost EU-27 na področju družbe (SOC) je najvišja, vendar je ravno tu tudi največji padec v primerjavi z letom 2022.
✓ Uspešnost EU-27 na področju gospodarstva (ECO) je najnižja.

Celotno poročilo

Index 


 
VSE NOVICE
zapri Na spletnih straneh cer-slo.si uporabljamo piškotke z namenom zagotavljanja
spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez njih ne bi mogli nuditi.
Z nadaljnjo uporabo spletnih mest soglašate z uporabo piškotkov.
Če piškotkov ne želite, jih lahko onemogočite v nastavitvah.