Vlada sprejela posodobljen Nacionalni energetski in podnebni načrt




06 / 01 / 2025
Zakonodaja
Vlada Republike Slovenije je sprejela posodobljeni Nacionalni energetski in podnebni načrt (NEPN 2024), ki določa ambiciozne cilje in ukrepe za prehod v trajnostno energetsko prihodnost do leta 2030. Ključni cilji vključujejo zmanjšanje emisij toplogrednih plinov (TGP) za vsaj 55 % do leta 2033, povečanje deleža obnovljivih virov energije (OVE) in okrepitev energetske neodvisnosti.

Posodobljeni NEPN je rezultat dveh let posvetovanja z javnostjo, strokovnjaki in institucijami, s predlogi za posodobite pa so aktivno sodeloval tudi člani CER Partnerstva. Z posodobljenim NEPN je Slovenija postavila nove temelje za podnebno nevtralnost in energetsko varnost in se hkrati prilagaja evropskim ciljem, kot sta "Pripravljeni na 55" in REPowerEU.

Glavni poudarki NEPN 2024:
  • Zmanjšanje emisij TGP: Cilj je zmanjšanje emisij za vsaj 55 % glede na leto 1990.
  • Povečanje deleža OVE: Pospešen prehod na obnovljive vire energije, vključno z razpršeno proizvodnjo in modernizacijo energetskih omrežij.
  • Izstop iz premoga: Postopen prehod z izkoriščanjem nizkoogljičnih alternativ, vključno z nadaljnjo uporabo jedrske energije.
  • Podpora gospodinjstvom in industriji: Načrt predvideva energetsko prenovo stavb in spodbude za gospodinjstva ter trajnostne ukrepe v industriji.
  • Transparentna ekonomska ocena: Investicije za obdobje 2021–2030 znašajo okoli 57 milijard EUR, od tega 22 milijard EUR za energetsko-podnebne ukrepe, kot so prenova stavb, razvoj električnih omrežij in razpršena proizvodnja energije iz OVE.
Po oceni MOPE je med pomembnejšimi ukrepi preoblikovanje obstoječe CO2 dajatve, ki bo namenjena spodbujanju trajnostnih investicij in blaženju učinkov energetske revščine. Načrt vključuje tudi ukinitev spodbud za fosilna goriva in razvoj nizkoogljičnih virov energije.

Kaj pomeni NEPN za Slovenijo?

Minister za okolje, podnebje in energijo, Bojan Kumer, je poudaril, da je NEPN "jasen in tehten dokument, ki presega dnevno politiko in se osredotoča na dolgoročne strateške koristi za Slovenijo in njene prebivalce." Poudarja, da načrt krepko podpira razvoj zelene infrastrukture, ustvarjanje zelenih delovnih mest ter zaščito okolja za prihodnje generacije.

S sprejetjem posodobljenega NEPN 2024 Slovenija stopa na pot stabilne energetske prihodnosti, ki bo odpornejša na geopolitične in tržne šoke ter zmanjšuje odvisnost od uvoženih fosilnih goriv. Ta strateški dokument spodbuja odgovorno podnebno ukrepanje in usmerja Slovenijo proti trajnostni prihodnosti.

Vir in več o posodobljenem NEPN ter vseh povezanih gradivih lahko najdete na spletni strani NEPN na Portalu Energetika.
VSE NOVICE
zapri Na spletnih straneh cer-slo.si uporabljamo piškotke z namenom zagotavljanja
spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez njih ne bi mogli nuditi.
Z nadaljnjo uporabo spletnih mest soglašate z uporabo piškotkov.
Če piškotkov ne želite, jih lahko onemogočite v nastavitvah.