Zeleni prehod dobiva zakonodajno podlago: sprejet Podnebni zakon




17 / 07 / 2025

Državni zbor Republike Slovenije je na 33. redni seji, ki je potekala med 7. in 15. julijem, sprejel Podnebni zakon, strateški dokument, ki določa sistemski pristop države k obvladovanju in blaženju podnebnih sprememb v prihodnjem desetletju.

Na Ministrstvu za okolje, podnebje in energijo so ob sprejetju poudarili, da zakon predstavlja "enega ključnih dokumentov prihodnjega desetletja, katerega cilj je zagotoviti dolgoročno varnost, kakovost življenja in trajnosti gospodarski razvoj v luči podnebnih izzivov". 

Zakon v slovensko zakonodajo prenaša tudi več evropskih direktiv, s čimer se krepi usklajenost z evropskimi podnebnimi cilji.

Podnebni zakon določa obveznost priprave dolgoročne podnebne strategije, celovitega energetskega in podnebnega načrta (NEPN), strategije prilagajanja podnebnim spremembam ter regionalnih akcijskih načrtov, kar omogoča sistematičen odziv na podnebna tveganja po vsej državi. Uvaja tudi oceno podnebnih tveganj po sektorjih in vzpostavlja sistem za spremljanje izvajanja ukrepov, kar omogoča sprotno prilagajanje in dopolnjevanje politik.

Pomemben vidik zakona je širitev sistema trgovanja z emisijami (ETS) na sektor stavb in prometa, s čimer se bodo ustvarili dodatni prihodki za financiranje zelenega prehoda. Vključuje tudi izvajanje mehanizma za ogljično prilagoditev na mejah (CBAM), sistem poročanja o emisijah, ter pravila ravnanja s fluoriranimi plini in ozonu škodljivimi snovmi.

Gospodarske priložnosti in podpora prehodu

Zakon bo pripomogel k znižanju odvisnosti od fosilnih goriv z usmerjanjem v obnovljive vire energije in energetsko učinkovitost, hkrati pa bo Sloveniji omogočil dostop do skoraj dveh milijard evrov evropskih sredstev v naslednjih sedmih letih.

Med drugim so predvidene:
  • subvencije za toplotne črpalke, energetske prenove stavb, brezemisijska vozila in javni promet,
  • finančne spodbude za podjetja pri razogljičenju proizvodnje, uvajanju trajnostnih poslovnih modelov in krožnega gospodarstva,
  • mehanizmi za spremljanje napredka, ki vključujejo dodatne ukrepe, če zastavljeni cilji ne bodo doseženi.
Pravičen prehod za ljudi in regije

Z vzpostavitvijo socialnega sklada za podnebje, ki bo Sloveniji zagotovil 477 milijonov evrov, se dodatno razbremenjuje najbolj ranljive skupine prebivalstva. Sredstva bodo namenjena zmanjšanju energetske in mobilnostne revščine ter podpori pri prehodu na čistejše oblike ogrevanja in mobilnosti.


Podnebni zakon (PoZ).



















VSE NOVICE
zapri Na spletnih straneh cer-slo.si uporabljamo piškotke z namenom zagotavljanja
spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez njih ne bi mogli nuditi.
Z nadaljnjo uporabo spletnih mest soglašate z uporabo piškotkov.
Če piškotkov ne želite, jih lahko onemogočite v nastavitvah.