V današnjem svetu se trajnostnost in zeleni prehod podjetij izkazujeta za eno izmed najpomembnejših nalog. In prav vsak zaposleni igra ključno vlogo pri doseganju teh ciljev. Da bi uspešno vstopili v trajnostno prihodnost, je potrebno neprestano pridobivati nova znanja in veščine.
Zeleni prehod prinaša korenite spremembe na področju tehnologij, oblikovanja, proizvodnje, storitev, potrošnje, naložb in oblikovanja novih poslovnih modelov ter zakonodaje. Ob tem ustvarja 20 milijonov novih delovnih mest do leta 2030.
Skoraj vsi sektorji in zaposleni bodo potrebovali zelena znanja in spretnosti. Za delovna mesta prihodnosti bomo poleg tehničnih znanj za upravljanje z zelenimi tehnologijami za področja čiste energije, večje energetske učinkovitosti, ravnanja z odpadki in varovanja okolja potrebovali tudi mehke spretnosti, ki so ključne za celovito trajnostno poslovanje, kot so reševanje kompleksnih problemov, sodelovanje, sistemsko razmišljanje, inoviranje in komunikacija. Naložbe v ljudi, nova znanja ter spretnosti bodo ključni, da bomo izvedli želeno trajnostno preobrazbo gospodarstva.
Na letošnjem tretjem zelenem zajtrku bomo govorili o:
- trendih zelenih delovnih mest v luči trajnostne preobrazbe gospodarstva,
- ključnih znanjih, veščinah in kompetencah trajnostenga poslovanja in zelene preobrazbe,
- kakšne koristi prinašajo nova znanja, veščine in kompetence o trajnostnem poslovanju,
- nadgradnji znanj, veščin in kompetenc ter uvajanju trajnosti v podjetjih,
- razvoju novih zelenih znanj, kompetenc, veščin v prihodnosti.
Naši govorniki bodo delili svoje izkušnje in vpogled v to, kako lahko vsak posameznik prispeva k trajnostnemu razvoju podjetja in osebno raste. Skupaj bomo raziskali, kako pridobivanje novih znanj lahko pripomore k izboljšanju našega poslovanja in okolja.