Evropska komisija je danes predstavila akcijski načrt za cenovno dostopno energijo s kratkoročnimi ukrepi za znižanje stroškov energije, dokončanje energetske unije, privabljanje naložb in boljšo pripravljenost na morebitne energetske krize. Načrt poudarja potrebo po večji uporabi obnovljivih virov energije, energetski učinkovitosti in boljšemu povezovanju trgov. Evropska komisija poudarja, da načrt naslavlja strukturne izzive, kot sta odvisnost Evrope od uvoza fosilnih goriv in nepopolna povezanost elektroenergetskega sistema.
Cilj načrta je povečati stopnjo elektrifikacije celotnega gospodarstva z 21,3 % na 32 % do leta 2030 ter vsako leto do leta 2030 namestiti 100 GW zmogljivosti za proizvodnjo obnovljive električne energije.
Načrt bo kot ključni element dogovora o čisti industriji, po trditvah EU pomagal ne le gospodinjstvom, ki se soočajo z visokimi računi za energijo, temveč tudi industrijskim sektorjem, ki se spopadajo z visokimi proizvodnimi stroški. Skupni prihranki naj bi po ocenah letos znašali 45 milijard evrov, postopoma pa naj bi se povečali na 130 milijard evrov letno do leta 2030 in 260 milijard evrov do leta 2040.
Načrt temelji na nedavni reformi zasnove trga električne energije, načrtu REPowerEU, sektorskih načrtih za vetrno in sončno energijo ter omrežja, pa tudi revidirani energetski in podnebni zakonodaji v okviru svežnja „Pripravljeni na 55“.
Markus J. Beyrer, generalni direktor BusinessEurope: »Pozitivno je, da je Komisija prisluhnila industriji in prepoznala nujnost znižanja stroškov energije, pospešitve dovoljenj ter spodbujanja povpraševanja po nizkoogljičnih in krožnih izdelkih. Ključnega pomena je tudi sodelovanje s tretjimi državami za diverzifikacijo trga in reševanje izkrivljanj zaradi presežnih zmogljivosti." Poudaril je tudi, da devet mesecev po evropskih volitvah potrebujemo hitrejše in učinkovitejše ukrepe, saj predlagani ukrepi verjetno ne bodo zadostovali za kratkoročno znižanje stroškov energije.
Štirje stebri akcijskega načrta
Načrt je razdeljen na štiri stebre, ki vsebujejo osem ukrepov, in predstavlja časovni načrt za dosego energetske unije, ki bo konkurenčna in varna, hkrati pa bo podpirala cilje razogljičenja.
1. steber: Zniževanje stroškov energije
- Ukrep 1: Naredimo račune za elektriko bolj dostopne – vključno s prenovo omrežnih tarif za spodbujanje učinkovitosti sistema ter znižanjem davkov, kot je DDV na račune za energijo. Komisija bo predlagala tudi oblikovanje paketa "Energija za državljane", katerega cilj je povečati sodelovanje in zagotoviti smernice državam članicam o odstranjevanju ovir za potrošnike, da bi jim omogočili menjavo dobaviteljev in pogodb ter s tem prihranek pri stroških.
- Ukrep 2: Znižanje stroškov oskrbe z električno energijo – vključno s popolnim izvajanjem zakonodaje EU o električni energiji, spodbujanjem uporabe sporazumov o nakupu električne energije (PPA) ter pospeševanjem postopkov dovoljevanja za omrežja, shranjevanje energije in projekte čiste energije. Poleg tega bo evropski paket za omrežja poenostavil čezmejno načrtovanje in izvedbo projektov v okviru vseevropskih energetskih omrežij.
- Ukrep 3: Izboljšanje plinskih trgov za pravične cene energije – ob podpori vzpostavitve delovne skupine za plinski trg, ki bo spremljala evropske trge zemeljskega plina in izvajala ukrepe za zagotovitev njihovega pravilnega delovanja. Poleg tega bo Komisija predlagala združevanje povpraševanja ter uvedla skupne nabavne strategije za podjetja EU, s ciljem sklenitve dolgoročnih pogodb za dobavo utekočinjenega zemeljskega plina (LNG), kar bo prispevalo k stabilizaciji cen.
- Ukrep 4: Učinkovita raba energije – doseganje prihrankov energije – vključuje vzpostavitev Evropske koalicije za financiranje energetske učinkovitosti, ki bo Komisiji omogočila izboljšanje dostopa do kapitala za podporo tržnim akterjem, ki ponujajo energetsko učinkovite poslovne rešitve. Komisija bo prav tako posodobila energetske označbe EU in pravila ekodizajna ter s podajanjem jasnejših smernic olajšala skladnost z zahtevami za operaterje.
2. steber: Izgradnja prave energetske unije
- Ukrep 5: Dokončanje energetske unije – predvideva dokončanje in izvajanje različnih pobud, vključno z novim akcijskim načrtom za elektrifikacijo ter strategijo za ogrevanje in hlajenje. Poleg tega bo Komisija ustanovila delovno skupino za energetsko unijo in objavila belo knjigo o globlji integraciji trga z električno energijo. Komisija bo prav tako predlagala revizijo uredbe o upravljanju, s ciljem poenostavitve in modernizacije upravljanja energetske unije ter ukrepov za podnebno delovanje.
3. steber: Privabljanje naložb in zagotavljanje izvedbe
- Ukrep 6: Tripartitna pogodba za dostopno energijo za evropsko industrijo – sestavljena iz proizvajalcev čiste energije, energetsko intenzivnih industrij ter EU in držav članic, ki bodo sodelovale pri zagotavljanju predvidljivosti in širitve za proizvajalce energije, hkrati pa podpirale poslovne modele sektorja ter omogočale zmanjšanje tveganj pri naložbah in spodbujale rast.
4. steber: Pripravljenost na morebitne energetske krize
- Ukrep 7: Zanesljivost oskrbe za stabilnost cen – vključeval bo predlog za revizijo obstoječega regulativnega okvira EU za energetsko varnost, da bi okrepili odpornost proti motnjam v oskrbi in cenovnim šokom.
- Ukrep 8: Pripravljenost na cenovne krize – Komisija bo državam članicam zagotovila smernice z uvedbo spodbud za potrošnike za zmanjšanje konične porabe. Poleg tega bodo operaterji prenosnih sistemov (TSO) uvedli ukrepe za zmanjšanje porabe energije v času največje obremenitve.
Stališča mednarodnih partnerjev
CLG Europe – začetni odziv na načrt Komisije je pozitiven, saj vključuje pobude za pospešitev elektrifikacije in povečanje energetske učinkovitosti z orodji, kot so sporazumi o nakupu električne energije (PPA). Celotno izjavo si oglejte tukaj. Vendar pa CLG Europe opozarja na tveganje podaljševanja odvisnosti od fosilnih goriv, vključno z utekočinjenim zemeljskim plinom (LNG) in plinom. Celotna izjava na voljo
tukaj.
BusinessEurope – pozdravlja objavo Akcijskega načrta za dostopno energijo in meni, da je pripravljenost Komisije prisluhniti potrebam industrije pozitiven znak. V sporočilu za javnost poudarja, da je ključnega pomena večje sodelovanje s tretjimi državami za diverzifikacijo trgov. Zdaj, ko je Evropska komisija predstavila svoje načrte, je nujno, da se preide od razprav k hitri izvedbi potrebnih ukrepov. Celotno izjavo si oglejte
tukaj.
CAN Europe – se strinja, da načrt predlaga nekatere dobre ukrepe in poudarja vlogo obnovljivih virov in omrežij pri zniževanju cen energije. Vendar pa po njihovem mnenju manjka jasna vizija za širitev ukrepov energetske učinkovitosti in prihrankov energije, ki so ključni za zmanjšanje stroškov gospodinjstvom in podjetjem. Celotno izjavo si oglejte
tukaj.
Clean Air Taskforce – meni, da načrt sicer vključuje pobude za razogljičenje omrežij, vendar je potrebna temeljita sprememba od nepovezanih nizkoogljičnih tehnologij k celovitemu sistemskemu pristopu in usklajenemu načrtovanju. Celotno izjavo si oglejte
tukaj.
Solar Heat Europe – izpostavlja, da načrt pravilno prepoznava potrebo po pospeševanju naložb v čisto energijo in infrastrukturo, vendar opozarja, da bi bilo treba dati prednost obnovljivim virom toplote. Celotno izjavo si oglejte
tukaj.