Marko Lukić, Trajnostni lider 2024: Prihodnost pripada tistim, ki jo ustvarjajo




17 / 12 / 2024
Trajnostni liderji
Za prebojne ideje, inovacije v praski in uspešno implementacijo trajnostnega poslovanja potrebujemo pogumne, odločne in napredne trajnostne voditelje. Priznanje Trajnostni lider je posvečeno ravno posameznikom,  ki s svojimi dejanji presegajo povprečje, spodbujajo trajnostne spremembe in ustvarjajo temelje za bolj trajnostno prihodnost. 

Marko Lukić, pionir trajnostne gradnje in direktor podjetja Lumar IG d.o.o. je prejemnik priznanja Trajnostni lider 2024 v kategoriji Mala in srednja podjetja. Žirijo je prepričal s svojim neomajnim delom na področju trajnostne gradnje in razvojem projektov, ki presegajo zgolj poslovni uspeh ter ustvarjajo širši pozitiven vpliv na okolje in družbo. Njegovi inovativni projekti so povečali zanimanje za montažne lesene objekte in izboljšali tržni delež podjetja, ki je leta 2023 postalo največji slovenski proizvajalec montažnih objektov. Pod njegovim vodstvom je podjetje v zadnjih treh letih zraslo za več kot 50 %, kar potrjuje pravilnost njegove trajnostne strategije. Njegov osebni zgled – od vključevanja trajnosti v vse vidike poslovanja do ozaveščanja o trajnostni gradnji in zelenem prehodu – je navdihnil tudi druge voditelje, da sledijo podobni poti.

Z njim smo se pogovarjali o prejemu naziva Trajnostni lider 2024, njegovih pionirskih projektih, načrtih podjetja, viziji trajnostne prihodnosti in učinkovitih pristopih k trajnostnemu vodenju.

Prejeli ste prestižni naziv Trajnostni lider 2024 v kategoriji mala in srednje velika podjetja – za kar vam iskreno čestitamo! Kaj vam to priznanje osebno pomeni ter kako to priznanje odraža vašo dolgoletno zavezanost trajnostnemu razvoju in delovanju?

Hvala za čestitke! To priznanje mi osebno pomeni veliko, saj potrjuje, da smo na pravi poti. Pri Lumarju že od samega začetka gradimo na načelih trajnostnega razvoja in rasti. Priznanje Trajnostni lider 2024 je priznanje naši celotni ekipi, ki vsak dan s predanostjo uresničuje naše vrednote in zastavljene cilje. To je tudi spodbuda, da nadaljujemo z inovacijami in vlaganji v bolj trajnostno prihodnost za vse.

Kako ocenjujete pomen nagrade Trajnostni lider 2024 pri spodbujanju trajnostnega razvoja in promociji trajnostno usmerjenega vodenja? Kako menite, da lahko takšno priznanje vpliva na širjenje zavedanja in navdihovanje drugih k uvajanju trajnostnih praks?

Priznanja, kot je Trajnostni lider, igrajo pomembno vlogo pri ozaveščanju javnosti in poslovne skupnosti o pomenu trajnosti. Takšne nagrade in dosežki nas navdihujejo in spodbujajo k sodelovanju. Upam, da bomo z zgledom spodbudili druga podjetja in voditelje, da prepoznajo trajnost kot priložnost in odgovornost. Vsaka pozitivna sprememba in doprinos, ne glede na obseg, prispeva k doseganju ciljev na področju trajnostne preobrazbe.

Vaši pionirski projekti, kot sta prva pasivna in aktivna hiša, so postavili nove standarde v trajnostni gradnji in postali simbol inovacij. Kako ste pri njihovem razvoju presegli običajne prakse v panogi ter zagotovili trajnostne rešitve z dolgoročnim vplivom na skupnost in okolje? Katere ključne mejnike v svojem trajnostnem delovanju bi na tem mestu še izpostavili?

Pri Lumarju smo vedno sledili prepričanju, da mora biti vsak korak v gradnji hiše premišljen in usmerjen v dobrobit ljudi in okolja. Pri razvoju prve pasivne in nato prve aktivne hiše v Sloveniji smo presegli običajne prakse tako, da smo združili lastno inovativnost, razvoj in najboljše materiale. S tem smo postavili nove standarde v trajnostni gradnji. Razmišljali smo celostno – ne le o energetski učinkovitosti, ampak tudi o kakovosti bivanja, zdravju uporabnikov in zmanjševanju okoljskega odtisa skozi celoten življenjski cikel objekta. Ključnega pomena so bili premišljeni pristopi, kot so uporaba naravnih in trajnostnih materialov, predvsem lesa, tehnološke inovacije, ki so omogočile nizko energetsko porabo, in celosten dizajn, ki je optimalno izkoristil naravne vire, kot so sončna svetloba, toplota in prezračevanje. 

Pridobili smo tudi številne mednarodne certifikate in priznanja, med njimi kot prvi v Sloveniji certifikat Active House. Z našim konceptom Lumar Zero Emission Living® smo usmerjeni v prihodnost in gradnjo ogljično nevtralnih objektov, ki so v ravnovesju z naravo. Tudi zato smo lastniško vstopili v slovensko podjetje iQwood, ki ponuja inovativno in mednarodno nagrajeno masivno leseno konstrukcijo iQwood, brez lepil in kemikalij. Verjamemo, da lahko v okviru zastavljenega koncepta »od hloda do hiše v Sloveniji«, celostno povežemo slovensko lesno-predelovalno verigo.

Pomemben del naše zgodbe so tudi partnerstva z različnimi deležniki, kjer s skupnimi močmi širimo zavedanje o trajnostnem življenju tudi izven okvirov gradbene panoge. Vse te prelomnice so rezultat naše filozofije in trajnostne usmeritve, da prihodnost pripada tistim, ki ne le sledijo trendom, ampak jih ustvarjajo. Naš cilj ni le postavljanje novih standardov, temveč tudi navdihovanje skupnosti k odgovornemu odnosu do okolja in ljudi. Z našimi večletnimi aktivnostmi in trajnostnim delovanjem smo ozaveščali tudi konkurenčna podjetja ter jih silili, da so vstopila na ta vlak, saj se sami in brez spodbude včasih težko odločimo za tako velike korake ter spremembe. 

Kakšni so vaši dolgoročni cilji za podjetje Lumar in kako nameravate še naprej spodbujati trajnostni razvoj, tako v Sloveniji kot širše? Katere ključne trende in izzive vidite v prihodnosti trajnostne gradnje in kako se pripravljate nanje?

Dolgoročni cilji podjetja Lumar so osredotočeni na ohranjanje vodilne vloge na področju trajnostne gradnje v Sloveniji. Naš glavni cilj je ustvarjanje energetsko učinkovitih, trajnostnih in tehnološko naprednih bivanjskih rešitve, ki so dostopne širši populaciji. Pri tem spodbujamo uporabo obnovljivih virov energije, kot so sončne elektrarne in sistemi za shranjevanje energije, s čimer našim strankam omogočamo večjo energetsko neodvisnost in še nižje stroške bivanja skozi celoten življenjski cikel.

Še več poudarka bomo v prihodnje dali na razvoj rešitev krožnega gospodarstva, ki omogočajo recikliranje materialov, zmanjšanje odpadkov in podaljševanje življenjske dobe uporabljenih virov, s čimer znatno zmanjšujemo vpliv gradnje na okolje. Naš cilj je tudi dodatno zmanjšanje ogljičnega odtisa v celotnem življenjskem ciklu naših hiš, od izbire  materialov do uporabe in recikliranja objektov. Zato bomo še več pozornosti posvečali integraciji in promociji gradnje trajnostnih objektov s slovenskim masivnim sistemom iQwood. 

Zavedamo se, da bomo za uresničitve zastavljenih ciljev v razvoj trajnostnih rešitve, ki ustrezajo najvišjim standardom, morali aktivno vključevati različne deležnike, od strank, dobaviteljev, partnerjev ter širše javnosti. Prepričani smo, da prihodnost trajnostne gradnje temelji na digitalizaciji procesov, celostnem zmanjševanju vpliva na okolje in večji dostopnosti trajnostnih rešitev. Z nenehnimi vlaganji v razvoj, optimizacijo stroškov in izobraževanje že pripravljamo temelje ta prihodnje izzive. Naša vizija ostaja ustvarjanje hiš, ki niso le funkcionalne in estetske, ampak tudi trajnostne ter v popolni harmoniji z naravo in potrebami ljudi, ki v njih živijo.

Kako ocenjujete pripravljenost slovenskega managementa na trajnostne spremembe in kje vidite največje priložnosti za napredek?

Slovenski management kaže vse večje zanimanje za trajnost, vendar so potrebne sistemske spodbude in jasnejša strategija na državni ravni. Še vedno je med managerji velikokrat prepričanje, da je trajnost zgolj breme in nujno zlo. Pri Lumarju pa z zgledom dokazujemo, da če trajnost prihaja od znotraj, kot vrednota podjetja, in ne od zunaj, ker so takšni trendi, lahko razviješ uspešen poslovni model. Prepričan sem, da je trajnostno delovanje nujno za dolgoročno rast in razvoj podjetij in uspešnost poslovnega modela. 

Največje priložnosti vidim v povezovanju podjetij, javnega sektorja in izobraževalnih ustanov ter v spodbujanju inovacij, ki izhajajo iz lokalnega okolja. 

Katere ključne kompetence menite, da mora imeti trajnostni lider, da ne le vključuje trajnost v vse vidike poslovanja, temveč tudi učinkovito navdihuje druge, da postanejo del teh prizadevanj? Kako vi s svojim osebnim zgledom prispevate k spodbujanju trajnostnega razmišljanja in delovanja med sodelavci, partnerji ter širšo javnostjo?

Trajnostni lider mora imeti jasen cilj, vizijo, empatičen pristop in sposobnost povezovanja različnih deležnikov. Sam poskušam biti zgled z doslednostjo v svojih odločitvah. V skladu s sprejeto trajnostno poslovno strategijo smo se pri Lumarju zavestno odločili za "odrast" iz novih geografskih trgov. Takšne odločitve predstavljajo izziv in niso vedno enostavne, vendar jih v okviru trajnostnega delovanja ne smemo gledati zgolj skozi finančno-poslovne učinke. Ocenjujemo, da v naši panogi takšno delovanje ni ekološko in trajnostno, še posebej, če so gradbišča od naše proizvodnje oddaljena več kot 5 do 6 ur vožnje. Čeprav se to sliši morebiti neambiciozno ali utopično, verjamemo, da bodo skozi trajnostno poslovno transformacijo podjetja v naši panogi vedno bolj delovala lokalno. Pomemben je tudi vidik celovitosti storitve in kakovosti izvedbe, saj je oboje na oddaljenih lokacijah težje zagotavljati, še posebej pri interdisciplinarnem in tako zahtevnem produktu, kot je hiša.

V delo in procese skušam aktivno vključevati sodelavce, da lahko prispevajo svoje ideje in zamisli. Poleg tega sam, kot podjetje, aktivno sodelujemo na dogodkih, kjer delimo naše izkušnje in spodbujamo trajnostno miselnost med različnimi deležniki. Prepričani smo namreč, da lahko vsak od nas že z majhnimi koraki pripomore k trajnostnemu delovanju.

Kakšen nasvet bi dali mladim voditeljem, ki želijo slediti vašemu zgledu in aktivno prispevati k uvajanju trajnostnih sprememb? Katere veščine in pristopi se vam zdijo ključni za uspeh na tem področju?

Mladim voditeljem bi svetoval, naj ne čakajo na popolne razmere, temveč začnejo delovati takoj. Pri svojih dejanjih naj izhajajo iz sebe, naj bodo odprti za učenje, pogumni pri odločanju in vztrajni pri uvajanju sprememb. Ključno je, da razmišljajo dolgoročno in iskreno, hkrati pa gradijo zaupanje in sodelovanje z vsemi deležniki. Trajnost je proces, ne kratkoročen cilj. Zato je pomembno, da si vsak dan prizadevamo delovati trajnostno in odgovorno.




«
VSE NOVICE
zapri Na spletnih straneh cer-slo.si uporabljamo piškotke z namenom zagotavljanja
spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez njih ne bi mogli nuditi.
Z nadaljnjo uporabo spletnih mest soglašate z uporabo piškotkov.
Če piškotkov ne želite, jih lahko onemogočite v nastavitvah.