CLICK HERE FOR THE ENGLISH VERSION
Mesta, podjetja in civilna družba pričenjajo bolj aktivno sodelovati pri reševanju podnebnih vprašanj. Z inovativnimi projekti in učinkovitim sodelovanjem preizkušajo nove rešitve za blaženje in prilagajanje podnebnim spremembam, prispevajo k oblikovanju novih regulativ, odpravljajo tehnične ovire, spodbujajo zelene naložbe in prispevajo k spreminjanju navad. Učinki podnebnega ukrepanja v mestih so večplastni, obsegajo številna področja ter imajo pomembne pozitivne posledice na različna področja življenja in okolja.
Mesta si postavljajo ambiciozne podnebne in okoljske cilje, oblikujejo nove strategije in usmerjajo nove naložbe. Sodelovanje z različnimi deležniki že v fazi načrtovanja olajša razumevanje izzivov, s katerimi se urbana območja trenutno soočajo, in omogoča boljše izhodišče vseh vpletenih za pridobitev podpore ali financiranja za podnebne projekte.
Ko se mesta, podjetja in civilna družba že od začetka pogovarjamo in načrtujemo skupaj, lahko družno določimo tudi cilje in začnemo izvajati boljše projekte za uspešnejši boj proti podnebnim spremembam. Partnerstva med javnim in zasebnim sektorjem s spodbujanjem inovacij in trajnostnih praks utirajo pot bolj trajnostni prihodnosti, v kateri mesta uspevajo v sožitju s planetom.
Po ocenah podjetja Material Economics in Evropske komisije, bodo mesta neposredno izvedla zgolj 17 % naložb v prihodnost brez ogljika. Preostalih 83 % bomo morali neposredno ali posredno prispevati državljani, podjetja in drugi deležniki. Potrebna je močna podpora ter sodelovanje skupnosti in podjetij, da bodo najbolj ambiciozna mesta v Evropi, skladno s cilji Zelenega dogovora, dosegla podnebno nevtralnost do leta 2030, ostala pa do leta 2050.
Namen mednarodne konference je predstaviti najboljše prakse pilotnih projektov in učinkovitih partnerstev v različnih evropskih mestih na področjih zmanjševanja emisij, uvajanja obnovljivih virov energije, upravljanja z odpadki, trajnostne gradnje in mobilnosti, digitalizacije, novih delovnih mest in zelenih naložb. S predstavitvijo inovativnih projektov in načinov povezovanja različnih deležnikov želimo vse navdihniti, da si na novo zamislimo vlogo mest in prepoznamo koristi sodelovanja na poti do podnebne nevtralnosti.
Konferenca bo potekala v angleškem jeziku.
PRIJAVA NA KONFERENCO
Projekt Green Penguin je finančno podprt s strani Norveškega finančnega mehanizma in slovenskega prispevka Ministrstva za kohezijo in regionalni razvoj Republike Slovenije v višini 764.281,54 EUR. Cilj projekta je zagotoviti rešitev za pametna mesta in z izobraževanjem ter vključevanjem državljanov podpreti doseganje ogljične nevtralnosti.