CER je skupaj z več kot 50 podjetij in poslovnih organizacij v odprtem pismu -
skupni izjavi odločno podprl Evropski zeleni dogovor in njegovo nadaljevanje. Kot voditelji na področju trajnostnega poslovanja - pridelave in proizvodnje prepoznavamo, da so EU standardi za naravo, biotsko raznovrstnost in podnebje del rešitve, ne problema.
Podnebna, okoljska in naravna kriza povzročajo vse večjo gospodarsko škodo. Med letoma 1980 in 2022 so ekstremni vremenski in podnebni dogodki v državah članicah EU povzročili za 650 milijard evrov gospodarskih izgub, od tega 59,4 milijarde v letu 2021 in 52,3 milijarde v letu 2022. Poleg tega je več kot 75 % bančnih posojil v evroobmočju odvisnih od vsaj ene ekosistemske storitve.
EU zakonodaja prinaša izjemne koristi za podjetja, saj zagotavlja enoten okvir za 27 držav članic, namesto različnih nacionalnih zakonodaj. Evropski zeleni dogovor je v zadnjih petih letih dosegel pomemben napredek – ne le pri zaščiti okolja, temveč tudi pri spodbujanju gospodarskega prehoda, večji transparentnosti in ustvarjanju konkurenčne prednosti na globalnem trgu.
Med pomembnimi dosežki so:
- Zakonodaja za preprečevanje krčenja gozdov (EU Deforestation Regulation),
- Direktive za zaščito narave in obnovo naravnih habitatov (Birds and Habitats Directives, Nature Restoration Law),
- Zakonodaja o trajnostnem poročanju in skrbnem pregledu, ki spodbuja podnebne ambicije in ustvarja enake pogoje za podjetja znotraj in zunaj EU.
- Deregulacija in zmanjševanje okoljskih ali socialnih standardov ogrožata stabilen pravni okvir, ki je ključen za dolgoročno poslovno načrtovanje in zaščito že izvedenih naložb.
Poziv Evropski komisiji
Podjetja pozivamo Evropsko komisijo, naj podpre uspešno izvajanje obstoječih in prihajajočih okoljskih standardov z osredotočanjem na:
- Digitalizacijo in krepitev zmogljivosti administracij za učinkovito podporo podjetjem pri izvajanju zakonodaje.
- Spodbujanje zelenih naložb in dostopa do financiranja na jasen in poenostavljen način.
- Dosledno izvajanje zakonodaje v vseh državah članicah za enake konkurenčne pogoje.
- Dostop do poceni obnovljivih virov energije za podjetja.
- Pošteno regulacijo za tuje izdelke, ki se prodajajo na trgu EU.
- Spopadanje z ekstremnimi vremenskimi dogodki z naravnimi rešitvami za podnebno prilagajanje.
- Zavezanost EU zaščiti narave, boju proti podnebnim spremembam in ohranjanju konkurenčnosti podjetij je ključna za prihodnost trajnostnega gospodarstva in stabilnega poslovnega okolja.
Izjava je bila pripravljena v sodelovanju z WWF EU.
Objave v medijih >