Svet EU je 26. marca
potrdil t. i. »Stop-the-clock«
direktivo, ki je del prvega svežnja ukrepov za poenostavitev zakonodaje na področju trajnosti (Omnibus I). Direktiva predvideva zamik izvajanja ključnih obveznosti na področju poročanja o trajnosti (CSRD) in dolžne skrbnosti (CSDDD), s ciljem povečanja konkurenčnosti in pravne gotovosti za evropska podjetja.
Gre za pomemben signal v odziv na potrebe gospodarstva – predvsem srednje velikih in malih podjetij – ki so v zadnjem obdobju izpostavila veliko regulativno in poročevalno breme. Poljsko predsedstvo je ob tem poudarilo, da je poenostavitev zakonodaje ena njihovih prednostnih nalog, podporo pa je izrazila tudi večina držav članic.
Glavni predlogi direktive:
-
Zamik za dve leti pri uveljavitvi obveznosti poročanja po Direktivi o korporativnem poročanju o trajnosti (CSRD) za velika podjetja, ki še niso pričela s poročanjem, in za kotirajoča MSP.
-
Zamik za eno leto pri roku za prenos Direktive o dolžni skrbnosti (CSDDD) v nacionalne zakonodaje ter pri začetku njene prve faze uporabe (za največja podjetja).
Direktiva je bila oblikovana kot začasni ukrep, ki naj bi zakonodajalcem omogočil tudi več časa za razmislek o vsebinskih spremembah obeh direktiv, ki jih je Komisija prav tako predlagala v okviru svežnja Omnibus I.
Kaj sledi?
Svet EU je danes dal zeleno luč za začetek medinstitucionalnih pogajanj z Evropskim parlamentom. Parlament bo že 1. aprila glasoval o zahtevi za nujni postopek. Cilj obeh institucij je sprejetje direktive najkasneje do junija 2025.
Ozadje:
Pozivi k poenostavitvi Sprejetje direktive sledi pozivom Evropskega sveta in poročiloma Enrica Lette (‘Much more than a market’) ter Maria Draghija (‘The future of European competitiveness’), ki sta izpostavila potrebo po bolj konkurenčni, predvidljivi in podjetjem prijazni EU. Budimpeštanska deklaracija iz novembra 2024 pa je dodatno pozvala k »revoluciji poenostavitve« zakonodaje, še posebej za MSP.