Ta teden smo v CER na dveh dogodkih razpravljali o tem, kako trajnost poveča vrednost podjetij in kakšna je vloga finančnih institucij v zeleni tranziciji. Svoje poglede, izkušnje in znanja so z nami delili svetovno priznani strokovnjaki.
Poslovno srečanje, ki je potekalo ob boku Blejskega strateškega foruma, je bilo namenjeno predstavnikom finančnih institucij v Sloveniji, Zeleni zajtrk pa je bil namenjen predstavnikom gospodarstva.
Alain Mudler, generalni direktor za Evropo in Srednjo Azijo pri IMA®, je izpostavi velik vpliv, ki ga imajo ESG dejavniki na finančno uspešnost podjetij. Raziskave jasno kažejo, da vključevanje ESG vidikov v poslovne strategije pripomore k boljšemu upravljanju in večji finančni uspešnosti. Vendar se morajo investitorji osredotočiti na prave ESG kazalnike, ki se lahko zelo razlikujejo glede na industrijo ali gospodarsko panogo. Mudler je še izpostavil globalne trende potrošnikov, ki se vse bolj nagibajo k trajnostnim nakupom, in opozoril na dve pogosti trajnostni vrzeli, ki predstavljajo največjo oviro za podjetja – razkorak med vedenjem in delovanjem ter razkorak med skladnostjo in konkurenčno prednostjo.
Ong Boon Hwee, nekdanji direktor singapurskega državnega sklada Temasek Holdings ima bogate izkušnje tako iz javnega kot zasebnega sektorja. V svoji dolgoletni karieri je prišel do pomembne ugotovitve. »Največji miselni preskok pri trajnostnem upravljanju se zgodi takrat, ko vodstvo in zaposleni postanejo gospodarni. Gospodarnost je koncept, ki združuje lastniško mentaliteto, pripadnost in dolgoročno perspektivo poslovanja. Danes pa tako v podjetjih kot javni upravi opažamo kratkoročne pristope. Vsi se osredotočajo na obdobja od štiri do pet let, kar pa ne more biti dolgoročno vzdržno in trajnostno,« je povedal Boon Hwee.
Prof. Steven Mynt je kot lastnik in vlagatelj v različna podjetja potrdil trditve obeh govorcev. Tudi po njegovih izkušnjah mora biti vrednost podjetja zastavljena skozi dolgoročno perspektivo in dolgoročne učinke. Odnos do trajnostnih vrednot je prikazal na primeru svojega podjetja, kjer so korak za korakom uvedli vse spektre ESG, obenem pa se zavedajo, da bodo učinki in povečanje dobička nastali šele čez dve leti ali več, s čimer so seznanjeni tudi njegovi investitorji.
Saša Bavec, predsednik Sveta zavoda v CER Partnerstvu, je v zaključni razpravi z govorci izpostavil tudi dejstvo, da se danes o trajnosti veliko razpravlja, a da je od nas odvisno, kako se bo razvijala v prihodnosti. V luči ESG poročanja se trajnost pogosto omejuje na stroške in skladnost, vendar je lahko tudi način življenja in odgovornega ustvarjanja bogastva. Trajnost postaja poslovna priložnost ter vir rasti in izboljšanja poslovne vrednosti. Vse je odvisno od naše odločitve, kako bomo trajnost vključili v poslovanje, pri čemer je ključno dolgoročno razmišljanje. »Trajnost je maraton, ne sprint, in temelji na sodelovanju ter navdihovanju ljudi, da se pridružijo skupnim prizadevanjem,« je sklenil predsednik CER Partnerstva.