Svet EU in EU Parlament potrdila zamik izvajanja CSRD in CSDDD




30 / 03 / 2025
Zakonodaja
Svet EU je 26. marca potrdil t. i. »Stop-the-clock« direktivo, ki je del prvega svežnja ukrepov za poenostavitev zakonodaje na področju trajnosti (Omnibus I). Direktiva predvideva zamik izvajanja ključnih obveznosti na področju poročanja o trajnosti (CSRD) in dolžne skrbnosti (CSDDD), s ciljem povečanja konkurenčnosti in pravne gotovosti za evropska podjetja.

3. aprila pa je tudi Evropski parlament izglasoval preložitev datumov uporabe novih zakonov EU o zahtevah glede potrebne skrbnosti in poročanja o trajnostnem razvoju.
  • Odlog je del prizadevanj EU za poenostavitev
  • Največja podjetja bodo imela še eno leto časa za pripravo na nova pravila skrbnega pregleda
  • Nekatera podjetja bodo imela dve dodatni leti za poročanje o trajnostnem razvoju
Gre za pomemben signal v odziv na potrebe gospodarstva – predvsem srednje velikih in malih podjetij – ki so v zadnjem obdobju izpostavila veliko regulativno in poročevalno breme. Poljsko predsedstvo je ob tem poudarilo, da je poenostavitev zakonodaje ena njihovih prednostnih nalog, podporo pa je izrazila tudi večina držav članic.

Glavni predlogi direktive:
- Zamik za dve leti pri uveljavitvi obveznosti poročanja po Direktivi o korporativnem poročanju o trajnosti (CSRD) za velika podjetja, ki še niso pričela s poročanjem, in za kotirajoča MSP.
- Zamik za eno leto pri roku za prenos Direktive o dolžni skrbnosti (CSDDD) v nacionalne zakonodaje ter pri začetku njene prve faze uporabe (za največja podjetja).

Direktiva je bila oblikovana kot začasni ukrep, ki naj bi zakonodajalcem omogočil tudi več časa za razmislek o vsebinskih spremembah obeh direktiv, ki jih je Komisija prav tako predlagala v okviru svežnja Omnibus I.

Kaj sledi?
Da bi pospešil sprejetje ukrepov, se je Parlament v torek dogovoril, da bo zadevo obravnaval po nujnem postopku. Da bi osnutek zakona začel veljati, ga mora zdaj uradno potrditi Svet, ki je 26. marca 2025 potrdil isto besedilo. Cilj obeh institucij je sprejetje direktive najkasneje do junija 2025.

Ozadje:
Pozivi k poenostavitvi Sprejetje direktive sledi pozivom Evropskega sveta in poročiloma Enrica Lette (‘Much more than a market’) ter Maria Draghija (‘The future of European competitiveness’), ki sta izpostavila potrebo po bolj konkurenčni, predvidljivi in podjetjem prijazni EU. Budimpeštanska deklaracija iz novembra 2024 pa je dodatno pozvala k »revoluciji poenostavitve« zakonodaje, še posebej za MSP.

 
VSE NOVICE
zapri Na spletnih straneh cer-slo.si uporabljamo piškotke z namenom zagotavljanja
spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez njih ne bi mogli nuditi.
Z nadaljnjo uporabo spletnih mest soglašate z uporabo piškotkov.
Če piškotkov ne želite, jih lahko onemogočite v nastavitvah.