Zelene rešitve Slovenskega podjetniškega sklada




08 / 01 / 2025
Zelene rešitve
Slovenski podjetniški sklad (SPS) ponuja različne zelene rešitve, ki podpirajo trajnostne in okolju prijazne projekte v podjetništvu. Zelene rešitve SPS vključujejo različne finančne in vsebinske spodbude, ki mikro, mala in srednja podjetja (MSP) spodbujajo k inovacijam za večjo energetsko učinkovitost, zmanjšanje emisij CO2, trajnostnemu razvoju in varovanju okolja. Zelene rešitve lahko MSP na SPS prejmejo preko garancij, posojil, tveganega kapitala in nepovratnih sredstev ter različnih vsebinskih programov oziroma spodbud. Glavni cilji teh pobud je prispevati k uresničevanju ciljev Evropske unije glede podnebnih sprememb, trajnostne rabe virov in krožnega gospodarstva.

Zato je usmerjanje virov financiranja v trajnostne projekte MSP ena izmed ključnih strateških usmeritev SPS. Pri oblikovanju različnih finančnih kot tudi vsebinskih spodbud SPS sledi smernicam Evropske unije in Slovenije s področja trajnostnega financiranja, in zato v svoje produkte že nekaj let na različne načine vključuje štiri trajnostne vidike: zeleno, krožno, digitalno in družbeno-odgovorno.

Ključne zelene rešitve, ki jih ponuja SPS:
  • Vključevanje trajnostnih meril v javne razpise za spodbujanje podjetij k izvajanju trajnostnih poslovnih praks in k vlaganju v trajnostne projekte
SPS v svoje produkte oziroma javne razpise zadnjih nekaj let že vključuje trajnostna merila, ki spodbujajo podjetja k izvajanju trajnostnih poslovnih praks in vlaganju v trajnostne projekte.
To pomeni, da lahko podjetja, ki se prijavljajo na javne razpise ter so hkrati  trajnostno naravnana, prejmejo večje število točk. Višje število točk pomeni večjo verjetnost uspeha na razpisu in s tem prednost pri pridobivanju financiranja. Merila, ki jih SPS vključi v javne razpise zajemajo širok spekter trajnostnih ciljev in kazalnikov, na primer s področja zmanjševanja emisij toplogrednih plinov, izboljšanja snovne produktivnosti, krožne (sekundarne) rabe materiala, energetske učinkovitosti ipd. 
  • Podpora za trajnostne projekte ali trajnostna podjetja
SPS MSP ponuja tudi posebne finančne ali vsebinske spodbude, ki so namenjene financiranju izključno trajnostnih projektov in/ali trajnostnim podjetjem. SPS torej spodbuja podjetja, da delujejo po principih v krožnega gospodarstva, ki temelji na ponovni uporabi, reciklaži in zmanjšanju odpadkov. Podjetja, ki razvijajo rešitve za učinkovito rabo virov in zmanjšanje negativnih vplivov na okolje, lahko pridobijo finančna sredstva za svoja prizadevanja v okviru posebnih spodbud preko SPS. 
Te spodbude vključujejo posebne produktne linije ali posebne javne razpise, preko katerih SPS podpira le tista podjetja, ki razvijajo ali uvajajo trajnostne rešitve ali imajo trajnostne prakse vgrajene v svoje poslovne modele. V tem primeru so takšni viri financiranja za podjetja ugodnejši bodisi zaradi stopnje sofinanciranja in/ali višine sofinanciranja.

Primeri zelenih rešitev, ki jih ponuja SPS preko različnih programov financiranja:
  • Spodbude za zagon inovativnih podjetij (produkt P2) – podpora za razvoj zelenih produktov in storitev
Namen produkta P2 je spodbuditi mlada inovativno naravnana podjetja (start-up podjetja) k realizaciji njihovih razvojnih potencialov in komercializaciji proizvodov, procesov in storitev. Pri pridobitvi produkta P2 imajo prednost podjetja, ki se osredotočajo na razvoj trajnostno naravnanih proizvodov, procesov ali storitev.
  • Garancije za bančne kredite s subvencijo obrestne mere (produkt P1 Plus) – podpora za trajnostne projekte (zelene, krožne in digitalne)
Namen produkta P1 Plus  je hitrejše, lažje in ugodnejše pridobivanje bančnih kreditov MSP za izvedbo tehnološko zahtevnejših in/ali manj zahtevnejših projektov s poudarkom na digitalizaciji ter zelenemu in krožnemu gospodarstvu. V sklopu produkta P1 Plus je vzpostavljena posebna garancijsko-kreditna linija za zelene projekte, ki podjetjem omogoča dostop do še ugodnejših pogojev financiranja.
  • Spodbude za sofinanciranje začetnih investicij na manj razvitih območjih (produkt P4I) – podpora zelenih tehnologij in krožnega gospodarstva
Iz sredstev Načrta za okrevanje in odpornost (NOO) je SPS v letu 2022 izvedel javni razpis v sklopu katerega je s subvencijami sofinanciral izključno trajnostne investicije MSP, ki so spodbujala podjetja, da se vključijo v krožno gospodarstvo, ki temelji na ponovni uporabi, reciklaži in zmanjšanju odpadkov ter zmanjšanju negativnih vplivov na okolje.
  • Vavčerji – enostavne spodbude malih vrednosti za dvig zelenih razvojnih in poslovnih kompetenc MSP
Vavčerska shema SPS, prek katere si lahko MSP sofinancirajo različne poslovne ali tehnično-tehnološke storitve, vključuje tudi posebne vavčerje, namenjene krepitvi zelenih prizadevanj podjetij. MSP lahko preko teh vavčerjev pridobijo sofinanciranje za pridobitev različnih okoljskih certifikatov, zaščito intelektualne lastnine s področja zelenih tehnologij, sodelovanje v gospodarskih delegacijah na temo zelenih inovacij in druge storitve, ki prispevajo k trajnostnemu razvoju. SPS v okviru projekta Trajnostno poročanje MPS prav tako razvija t. i. ESG vavčer, ki bo podjetjem omogočil sofinanciranje izdelave ESG poročila in jih tako spodbudil k vključevanju okoljskih, družbenih in upravljavskih vidikov v svoje poslovanje. V prvi fazi tega projekta bo SPS MSP omogočil brezplačno usposabljanje z namenom spodbujanja k prostovoljnemu trajnostnemu poročanju v skladu z ESG načeli.
  • Programi mentorstva, usposabljanja in povezovanja ter partnerstva – trajnostni vidiki za inovativna MSP, start-upe in scale-upe
Poleg finančnih spodbud pa Sklad za inovativna MSP, še posebej za start-up in scale-up podjetja izvaja različne programe vsebinskih spodbud oz. programe start-up mentorstva, usposabljanja in povezovanja ter vzpostavlja različna partnerstva, ki prav tako vključujejo prej opredeljene trajnostne vidike, in sicer: 
  • Sklad je letos objavil tudi »Javni razpis za izvedbo celovitih podpornih storitev za inovativne posameznike in inovativna zagonska podjetja 2024–2025.« S tem javnim razpisom je SPS izbral nacionalni start-up konzorcij (tj. konzorcij inkubatorjev, pospeševalnikov in tehnoloških parkov), ki bo nudil brezplačne podporne storitve in izvajal aktivnosti za inovativne potencialne podjetnike in inovativna zagonska oz. start-up podjetja. Nacionalni start-up konzorcij, ki je izbran za celotno Slovenijo,  podporo zagotavlja na dva načina: prvič, z ozaveščanjem in spodbujanjem inovativne podjetniške kulture preko različnih dogodkov in informiranja ter drugič, z nudenjem različnih podpornih storitev – kot so start-up programi, start-up svetovanje, start-up mentorstvo in ekspertno svetovanje –, ki se izvajajo tudi na izbrane teme povezane s trajnostnim poslovanjem, razvojem trajnostnih produktov in oblikovanjem trajnostnih poslovnih modelov. 
  • SPS je letošnje leto vzpostavil tudi nov program vsebinske podpore z nazivom »Vsebinska podpora za hitrejšo globalno in trajnostno rast inovativnih MSP« oz. na kratko »RazvojniPlus Program«, znotraj katerega, se lahko start-up in scale-up podjetja ter druga inovativna MSP vključujejo v različne pospeševalniške programe. Pospeševalniški programi vključujejo različne storitve ciljno-usmerjene promocije in mreženja, izobraževanja in usposabljanja, ekspertno svetovanje, študijske in delovne obiske ipd. SPS v okviru »RazvojniPlus Programa« načrtuje vzpostavitev vertikalnega pospeševalnika na področju zdravja in potencialno še druge vertikalne pospeševalnike, npr. na področju energetike ali prehrambne industrije oz. na drugih prioritetnih področjih, povezanih s trajnostnim razvojem,  ki bo start-up in scale-up podjetjem omogočili, da izboljšajo svoje znanje, spretnosti in kompetence na področju uvajanja trajnostnih praks v svoje poslovanje, izgradnje trajnostnih poslovnih modelov, razvoja produktov z pozitivnimi okoljskimi učinki ipd.
Poleg tega se SPS aktivno vključuje v strateške razprave in načrtovanje t. i. sistemskega prehoda na krožno gospodarstvo v Republiki Sloveniji, ki poteka v okviru projekta Celoviti strateški projekt razogljičenja Slovenije (CSP-KG). V sodelovanju z relevantnimi ministrstvi in javnimi agencijami razvija enotna trajnostna merila in pogoje za ocenjevanje podjetniških projektov. Ta merila bodo omogočila usklajeno presojo in dajala prednost tistim projektom, ki temeljijo na trajnostnih poslovnih praksah ter prispevajo k razogljičenju in krožnemu gospodarstvu.

SPS se skozi različne programe financiranja osredotoča na spodbujanje podjetij k razvoju in implementaciji zelenih tehnologij ter praks, ki prispevajo k ohranjanju okolja, zmanjšanju negativnih vplivov na naravo in spodbujanju trajnostnega razvoja v Sloveniji.

Med drugim pa je SPS  za start-up in scale-up podjetja ter druga inovativna mikro, mala in srednje velika podjetja razvil t. i. »ESG pripomoček« – napredno spletno orodje za samooceno trajnostne usmerjenosti, ki podjetjem omogoča, da ocenijo svojo trajnostno naravnanost in prepoznajo morebitna  okoljska, družbena in upravljavska tveganja svojega poslovanja.

VSE NOVICE
zapri Na spletnih straneh cer-slo.si uporabljamo piškotke z namenom zagotavljanja
spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez njih ne bi mogli nuditi.
Z nadaljnjo uporabo spletnih mest soglašate z uporabo piškotkov.
Če piškotkov ne želite, jih lahko onemogočite v nastavitvah.