Trajnostni razvoj zahteva ohranjanje naravnih virov ter spoštovanje človekovih in socialnih pravic. EU se je zavezala k postopnemu zmanjševanju izpustov toplogrednih plinov, za cilj postavlja neto nič izpustov do leta 2050, kar pomeni, da mora investirati v nove tehnologije, če želi doseči ta cilj. Javne naložbe ne bodo zadostovale, vključiti se bodo morali zasebni investitorji v podnebju prijazne projekte. To pa zahteva jasne kriterije, kaj točno je trajnostno in okolju prijazno, saj sicer obstaja nevarnost, da bodo sredstva porabljena za projekte, ki se poslužujejo lažnega zelenega oglaševanja in dejansko niso zeleni.
Hkrati EU za hitrejši zeleni prehod stavi na finančni sektor, ki bo z zelenim financiranjem spodbujal prestrukturiranje gospodarstva. Prav tako so se banke zavezale, da bodo do leta 2050 dosegle ogljično nevtralnost pri posojilnem in investicijskem portfelji.
Na dogodku se bomo osredotočili na nekaj ključnih kriterijev za zelene projekte in naložbe ter razpravljali o pomenu teh meril in njihovih učinkih na okolje, družbo in gospodarstvo. Skupaj s sogovorniki bomo iskali odgovore na sledeča vprašanja:
- kaj pomenijo zaveze EU in zaveze bank za podjetja,
- kaj se šteje za zeleni projekt in zeleno naložbo ter kaj so zelene finance,
- katere vrste zelenega financiranja lahko pridobijo podjetja,
- katere kriterije bo potrebno izpolnjevati za pridobitev zelenih financ,
- kakšni so kriteriji za zelene projekte v razpisih,
- katere so najpogostejše napake, ki jih naredijo podjetja pri zelenih projektih.
PRIJAVA NA DOGODEK